Ana Sayfa vakfımıza e-mail atabilirsiniz

vakfımız hakkında e-maillerimiz, telefonlarımız yangınla mücadele ve eğitim ile ilgili linkler

YANGIN TAHKİKATI EĞİTİMİ
 

 

 

 

 

Yangın çıkış sebebinin tespit edilmesi itfaiye teşkilatlarının asli görevlerindendir. Aynı zamanda olay yeri inceleme polislerinin ve sigorta eksperlerinin de görevleri arasına girer.

Başka suçların delillerini yok etmek için yangına başvurulduğu dikkate alındığında; yangının çıkış sebebini tespitin zorluğu daha iyi anlaşılır. Bununla birlikte yangın tahkikatı biliminin çok sayıda alt disiplini bulunmaktadır. Bu konuda yazılmış kitaplar çoğunlukla NFPA 921 Yangın ve Patlama Tahkikatları İçin Rehber'i temel alır. Ayrıca NFPA 1033 Yangın Tahkikatçılarının Mesleki Yeterlilikleri İçin Standard'da otuzun üzerinde asgari gerekli bilgi ve beceriler sıralanmıştır. Missisippi Fire Academy gibi eğitim kurumlarında uluslararası geçerli sertifikasyon ile "Yangın Tahkikatçısı" ve "Yangın ve Kundakçılık Tahkikatçısı" eğitimleri verilmektedir. 1997 yılında bu eğitimleri almış olan hocalarımız Vakfımız yönetim kurulu başkanı Doç. Dr. M. Muhittin SOĞUKOĞLU ve mütevelli heyeti üyesi Kimya Müh. Abdurrahman İNCE tarafından bu eğitim verilmektedir.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından 2017 yılı Şubat ayında düzenlenen "İtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi"ne hocalarımız eğitimci olarak katılmıştır.

Doç. Dr. M. Muhittin SOĞUKOĞLU, MFA Basic Fire/Arson Investigator sertifikalı, İstanbul İtfaiyesi Eski Müdürü

Kimya Müh. Abdurrahman İNCE, MFA Fire Investigator NFPA1033 sertifikalı, İstanbul İtfaiye Eğitim Merkezi Eski Amiri