Ana Sayfa vakfımıza e-mail atabilirsiniz

vakfımız hakkında e-maillerimiz, telefonlarımız yangınla mücadele ve eğitim ile ilgili linkler

YANGIN TAHKİKATI EĞİTİMİ
 

 

 

 

 

Yangın çıkış sebebinin tespit edilmesi itfaiye teşkilatlarının asli görevlerindendir. Aynı zamanda olay yeri inceleme polislerinin ve sigorta eksperlerinin de görevleri arasına girer.

Başka suçların delillerini yok etmek için yangına başvurulduğu dikkate alındığında; yangının çıkış sebebini tespitin zorluğu daha iyi anlaşılır. Bununla birlikte yangın tahkikatı biliminin çok sayıda alt disiplini bulunmaktadır. Bu konuda yazılmış kitaplar çoğunlukla NFPA 921 Yangın ve Patlama Tahkikatları İçin Rehber'i temel alır. Ayrıca NFPA 1033 Yangın Tahkikatçılarının Mesleki Yeterlilikleri İçin Standard'da otuzun üzerinde asgari gerekli bilgi ve beceriler sıralanmıştır. Missisippi Fire Academy gibi eğitim kurumlarında uluslararası geçerli sertifikasyon ile "Yangın Tahkikatçısı" ve "Yangın ve Kundakçılık Tahkikatçısı" eğitimleri verilmektedir. 1997 yılında bu eğitimleri almış olan hocalarımız Vakfımız yönetim kurulu başkanı Doç. Dr. M. Muhittin SOĞUKOĞLU ve yönetim kurulu başkan yardımcısı Kimya Müh. Abdurrahman İNCE tarafından bu eğitim verilmektedir.

1- Türkiye Belediyeler Birliği tarafından 2017 yılı Şubat ayında düzenlenen "İtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi"ne hocalarımız eğitimci olarak katılmıştır.

Doç. Dr. M. Muhittin SOĞUKOĞLU, MFA Basic Fire/Arson Investigator sertifikalı, İstanbul İtfaiyesi Eski Müdürü

Kimya Müh. Abdurrahman İNCE, MFA Fire Investigator NFPA1033 sertifikalı, İstanbul İtfaiye Eğitim Merkezi Eski Amiri

 

2- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı personellerine, İtfaiye Vakfı (İstanbul) Eğitmenleri Doç. Dr. Muhittin SOĞUKOĞLU ve Kimya Mühendisi Abdurrahman İNCE tarafından eğitim verilmiştir. Gaziantep İtfaiyeciler Derneği'nin projesi olan "Yangında Olay Yeri İnceleme Eğitimi" İpekyolu Kalkınma Ajansının teknik desteği ile gerçekleştirilmiştir. Eğitime Müdahale Şube Müdürlüğü amir ve çavuşları iştirak etti. 30 personelin katıldığı eğitimde yangının başlangıç noktasından başlayarak etraflı bir incelemede nelere dikkat edilmesi gerektiği örnekleriyle birlikte anlatıldı. Eğitim 30 Haziran-1-2 Temmuz 2017 tarihlerinde yapıldı. (https://www.facebook.com/GBBitfaiye/posts/912380905567442/)

 

3- İzmir Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Dairesi Başkanlığı personeline "Yangın Çıkış Sebebi Tespiti ve Raporlama Teknikleri" Eğitimi 06-07-08 Kasım 2017 tarihlerinde İzmir İtfaiyesi Toros Eğitim Merkezinde İtfaiye Vakfı adına, yönetim kurulu başkan yardımcısı Kimya Müh. Abdurrahman İNCE tarafından verilmiştir.