Ana Sayfa vakfımıza e-mail atabilirsiniz

vakfımız hakkında e-maillerimiz, telefonlarımız yangınla mücadele ve eğitim ile ilgili linkler 

 

 

 

 

NFPA'DAN GLOBAL BAKIŞ

"Amerikan NFPA Journal Dergisi Başkanı JAMES M. SHANNON tarafından NFPA Journal’in Temmuz-Ağustos 2013 sayısında kaleme alınan bir yazı beni çok üzdü. Yazıyı aynen tercüme ediyorum ve tüm geri bıraktırılmış ülkeleri ibretle tefekküre davet ediyorum. Doç.Dr. Muhittin SOĞUKOĞLU"

Geçtiğimiz aylarda uluslararası medyaya düşen haberler bizi Pakistan ve Bengaldeş’teki konfeksiyon fabrikalarından bir olaylar zincirine getirdi. Bu 1500 işçinin hayatına mal olan bir kazalar zinciridir. Bu zincir geçtiğimiz yıl 11 Eylül 2012 günü Pakistan Karaçi’de Ali Enterprise’lerin sahibi olduğu bir fabrikada 289 kişinin ölümüne sebep olan ve yangına dönüşen bir boyler (kazan) patlaması ile başladı. Burada acil çıkış kapıları kapalı ve pencereler demirli idi ve işçilerin çoğu acil çıkış yolu ararken dumandan boğuldu veya birbirini ezerek katletti. Aynı günlerde Pakistan Lahor’da bir ayakkabı fabrikası yangınında uygun olmayan acil çıkışlar sebebiyle 25 kişi hayatını kaybetti.

24 Kasım 2012’de Bengaldeş Dakka’nın yakınında bir Tazreen Fashion (moda, biçim) Fabrikası’nda bir yangın patlak verdi. Aşırı miktarda kumaş ve iplik yangının çok çabuk yayılmasını sağladı. Pakistan’daki yangınlarda binalardaki yangın çıkışlarının uygun olmaması dolayısıyla bazı isçilerin yüksek katlardan atlamaları ölüm getirirken, bir kısmı da boğularak veya yanarak hayatlarını kaybetmişti. Bu yangında da 100’den fazla kişi hayatını kaybetti.

 Bengaldeş Dakka Tazreen Fashion Yangını 112 Ölü 24 Kasım 2012

Bu yangınlarda bu kadar fazla kişinin hayatını kaybetmiş olması dünyanın bir çok ülkesinde hala, başına ne geleceğini düşünmeden, çok kötü ve standard dışı çalışma şartlarının mevcut olduğunu göstermektedir. 24 Nisan 2013’de Bengaldeş, Dakka’nın dışında konuşlanmış 8 katlı ticari bir bina olan Rana Plaza Fabrikası içerisindeki binlerce işçisi ile basit bir şekilde çöktü. Bütün dünyanın gözleri önünde bükülmüş demir çubuk ve parçalanmış beton yığınlarının arasında, bir kabus gibi kapana kısılmış, insanları kurtarma çalışmaları sürdürüldü. Neticede olay yerinden 1.127 ölü ve 2.500 yaralı çıkarıldı.

21. Asırda dünyanın herhangi bir yerinde işçilerin böyle çalışma şartlarına maruz kalmaları gerçekten çok korkunçtur. Böyle trajediler meydana geldiğinde misyonu güvenlik olan NFPA gibi bir organizasyon olarak biz kendi kendimize şu soruyu sormalıyız: Böyle olayların tekrarlanmaması için biz ne yapmalıyız? Bizim bizzat kendi tarihimiz buna cevap teşkil etmektedir.

New York’da 1911’de meydana gelen ve çoğu konfeksiyon işçisi olan 146 kişinin hayatını kaybettiği Triangle Waist Co. yangınından sonra NFPA Amerika’da çalışma şartlarını iyileştirmek için yol aramış ve bina acil çıkış kodunu “Building Exits Code” geliştirmişti, günümüzdeki NFPA 101 “Life Safety Code” bu noktadan başlanarak geliştirilmiştir. Dünya çapında bir güvenlik otoritesi kabul edilen bir organizasyon olarak dünyanın her yerinde işçilerin güvenlik standardlarını yükseltmek için sürdürülen çalışmalara destek olmak bizim görevimizdir.

Bizim politikamız, kod ve standardlarımızı ülkelerin hükümetleri için kendi milli standardları gibi tercüme etmek ve adapte etmek veya kullanmak için, telif hakkı olmayan bir baza oturtmaktır. NFPA 1 Yangın Kodunun adaptasyonunu ve Can Güvenliği Kodu “Life Safety Code” Pakistan ve Bengaldeş hükümetleri tarafından o ülkelerin kendi iş gücü güvenlik standardlarını geliştirmeye başlamaları için bir yoldur.  O proseslerde teknik destek vermek için NFPA Standardları hazırdır.

Mamafih, bu konuda gerçekçi olmak için konfeksiyon fabrikalarının güvenlik standardları, Amerikan tekstil markalarının çoğunun sahipleri dahil, sadece onların müşterileri istediklerinde işçiler için bu güvenlik standardlarını geliştirip sürdüreceklerine inanıyoruz. Bengaldeş, Pakistan ve diğer ülkelerde bu iş kolunda kendi halkları için mevcut standardları geliştirmek için ihtiyaçları olan çalışma şartlarını iyileştirmeye zorlamak için onları bizimle birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. O ülkeler (günün birinde) ekonomik olarak kalkınabilir ve işçi güvenliğini sağlayabilirler. Birleşik Devletlerin yüz yıllık tecrübesi bunu başarabileceklerini göstermektedir.