Ana Sayfa vakfımıza e-mail atabilirsiniz

vakfımız hakkında e-maillerimiz, telefonlarımız yangınla mücadele ve eğitim ile ilgili linkler YSC DOLUMU HAKKINDA 

 

 

 

 

            Portatif Yangın Söndürücülerin Dolumunda Tüketicilere Tavsiyeler

 

            Tüketicilerin bilinçsizliği yüzünden Ülkemizde maalesef portatif yangın söndürücülerin dolum ve bakımında çok büyük yanlışlıklar yapılmaktadır. Dürüst firmaları tenzih ederek söylüyorum; TS´li ve meşhurların bazıları da dahil olmak üzere, sektördeki bir çok firma maalesef tüketicilerin bu bilinçsizliğinden istifade ederek haksız kazanç peşinde koşuyorlar.

            Bu konuda tüketicilerin dikkat etmeleri gereken hususları önemine binaen aşağıya çıkarıyorum:

1.      ABC Kuru kimyevi toz adı altında piyasada mermer tozundan tebeşir ve kalker tozuna kadar her seviyede sahte toz bulunmaktadır. Daha kötüsü; İtfaiye Vakfı gibi dürüstlüğü şiar edinmiş bazı maruf firmaların doldurmuş olduğu tüpler bu firmalar tarafından daha süresi dolmadan doluma alınmakta, içerisindeki kaliteli tozlar boşaltılmakta ve tüplere sahte tozlar doldurulmaktadır.

2.      Dahası; Çıkma tozlar bazı firmalar tarafından kapışılmakta ve söndürücülere doldurulmaktadır. Bu tozlar kimyasal analizden geçirilse dahi sahtekarlık ortaya çıkmamaktadır.

3.      Yangın güvenliği, ekonomiklikten ziyade güvenilirliği esas almalıdır. İhtiyaç anında görevini yerine getiremeyen bir söndürücüyü, üç beş milyon ucuza doldurduğunuza sevinirken, ne büyük bir riske girdiğinizi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

4.      Bu firmalar, sahtekarlığı alışkanlık edindiklerinden, hiçbir şey yapamazlarsa, eksik dolduruyorlar ve tozdan çalıyorlar. Onu da başaramazlarsa, her 3, 6 ve 12 aylık periyotlarla “dolum yaptık” diyerek, müşterinin bilinçsizliğinden faydalanmak suretiyle onları kandırıyorlar. Sadece silip temizleyip geri getirdikleri tüplere dolum faturası kesiyorlar. Pek çok bilinçsiz müşteri de “Benim yangın firmam, sağ olsun, çok ilgileniyor, her 3 (6 veya 12) ayda bir gelip tüplerimi doldurur, neme lazım yangın işidir şakaya gelmez” diye, kandırıldığıyla öğünmektedirler.

5.      Halbuki yeni alınmış veya dolumu yapılmış bir yangın söndürücü içerisindeki kuru kimyevi toz en az iki yıl garantilidir. 27 Kasım 1998 tarih, 23536 sayılı Yangın Söndürme Cihazlarının Servis Hizmetleri Hakkındaki Tebliğin 6. Maddesinin son paragrafı “cihazlar dolum yapıldığı tarihten itibaren en az 2 yıl tüketiciler tarafından tanıtmalık ve bakım talimatlarındaki hususlara uyulmak kaydıyla söndürme fonksiyonunu yerine getirmelidir. Cihazlar bu 2 yıllık süre zarfında kullanılmadığı taktirde içleri boşaltılarak yeniden doluma alınmamalıdır” denilmektedir. Yani yeni doldurulmuş bir söndürücü ancak 2 yıl sonra doluma alınabilir.

6.      Bir yangın söndürücünün doğru çalışması için, fiziksel ve kimyasal konumunun düzgün olması şarttır. Fiziksel konumu bozuk olursa söndürücü çalışmaz, kimyasal konumu bozuk olursa çalışır ama söndürmez.    

7.      Bilinçli müşteri doğruyu araştırır, bulur ve kurumunu zarardan kurtarır.

 

                                                                                     Saygılarımla…

 

                                                                       Doç.Dr.M.Muhittin SOĞUKOĞLU